Календар запису на терапію

Władysław Gazołyszyn - ZnanyLekarz.pl

Події в Україні та за кордоном

Мова сайту
Тернопіль: "Треба навчити людей із цією хворобою жити…"


Вірусний гепатит – проблема, яка лягає непомірним тягарем на плечі самого хворого і його родини. Без державної програми допомогти цим людям майже неможливо.

- Лікування одного хворого на гепатит С триває 48 тижнів і коштує 180 тисяч гривень, - розповідає юрист Олег Мартинюк. – Навіть якщо людина знає, що вона інфікована, то навряд чи має такі гроші…

До того ж, 100%-ї гарантії одужання, як він каже, ніхто не дає. Вилікувати можливо лише 60-80% хворих. Отже, поки держава не повернеться до хворих на гепатит С обличчям, одні - далі хворітимуть і помиратимуть, решта - ходитиме під дамоклевим мечем небезпеки заразитися.

Нагадаємо, Міжнародний день боротьби із гепатитами - 28 липня. Тож з цієї нагоди ми й ініціювали засідання Громадської ради RIA. Експерти, яких зібралися за "круглим столом" 25 числа, погодилися, що статистика із рівнем захворюваності на гепатит – загрозлива. Змінити ситуацію кардинально без ухвалення "Програми боротьби із гепатитами" - неможливо. Утім, наразі уряд виділяє недостатньо грошей навіть на вакцини для немовлят – обов’язкове щеплення проти гепатиту В. Натомість у Тернополі місцева влада "вставляє палиці в колеса" громадській організації, яку створили хворі, аби собі допомагати.

 

"Опускаються руки…"

Вірусів гепатиту нині є вісім – А, В, С і далі за алфавітом, розповідає обласний дитячий інфекціоніст Ольга Дивоняк. Причому дуже багато людей нікому не повідомляють, що вони хворі, а ще більше – не знають, що вони хворі.

- Насправді, часто дуже важко встановити, коли саме людина інфікувалася гепатитом С, - каже заступник начальника міського відділу охорони здоров'я Ольга Ярмоленко. – До лікаря ці люди здебільшого звертаються вже тоді, коли є скарги на негаразди зі здоров'ям. Коли починаємо "розкручувати", з'ясовується, що хворий був і там, і там, і там…

Єдине, на чому медик хоче наголосити: у Тернополі випадків зараження при переливанні крові останнім часом не було. Головний спеціаліст облуправління охорони здоров'я Лариса Мотюк, у свою чергу, додала, що по допомогу приходять дуже багато хворих. Їм зазвичай потрібна фінансова підтримка у лікуванні. Адже препарати проти гепатиту С – дуже дорогі. Допомогти всім, як визнає чиновниця, - наразі неможливо.

- Я – людина, яка знає цю проблему із середини, - розповідає керівник ТОГО ХВГ С "Іскра Надії" Олег Мартинюк. – Від безсилля часом опускаються руки…

До речі, чоловік не знає, коли, де і хто його заразив вірусом гепатиту С. На підтримку своєї печінки, аби недуга не ускладнилася, він витрачає до 200 гривень на тиждень. Саме тому й вирішив об'єднати таких, як сам у громадській організації. Мовляв, разом шукати нові методи лікування та гроші на них, мало б бути простіше. Утім, вже на першому етапі виникли проблеми – громадська організація не має навіть приміщення.

- Усі папери нині - у мене вдома, - каже чоловік. – Це вже дратує домашніх… Людям, які мають схожу біду, треба спілкуватися. Шукати розраду разом легше. До речі, серед інфікованих – чимало молодих, а часом – доволі відомих людей. Не всі хочуть, щоб дані про їхню недугу стали відомі всім. Зрештою, це їхнє право!

 

Статистика - жахлива

Оскільки точно не відомо, скільки людей інфіковані вірусними гепатитами, де вони працюють і що саме роблять, у групі ризику опиняються всі, адже від зараження не застрахований ніхто. Кожен із нас може підхопити недугу як у стоматологічному чи косметичному кабінеті, так і в перукарні чи тату-салоні. Звісно, це станеться лише у тому разі, якщо перед вами процедури проходила хвора на гепатит людина, а працівник, який повинен стерилізувати все оснащення, не виконав своїх обов’язків або зробив це як-небудь.

- Хтось знає, що він хворий, але не каже нікому про це. Але є надто багато людей, які просто не знають, що вони – інфіковані, - додає пані Ярмоленко. – Втім, наприклад, під час стоматологічної процедури вони мали б повідомляти лікаря про свою хворобу…

Власне, в Україні нині - понад мільйон осіб інфіковані вірусом гепатиту B і близько 1,2 млн людей - вірусом гепатиту С. При цьому більшість просто не знає про свою недугу! Адже у 80% випадків, як кажуть медики, хвороба розвивається безсимптомно, тобто непомітно для людини. Згодом недуга переходить у хронічну стадію, яка закінчується цирозом і раком печінки. Ці жахливі цифри Міністерства охорони здоров'я України не приховує.

- Тепер я зрозумів причину своєї участі у даному "круглому столі", - підсумовує психотерапевт Владислав Газолишин. – Я не можу допомогти тим людям із приміщенням, не маю і стільки грошей, щоб їх вилікувати. Однак я і мої колеги таки можемо внести свою лепту: хворих та їхніх родичів треба навчити жити зі своєю недугою!

Він наполягає, що не варто нині шукати винуватих, бо крайнього знайти все одно не вдасться, а від агресії стане ще гірше.

 

Довідка

Завдяки співпраці громадських організацій та приватного бізнесу, можна отримати 50% і 30% знижки на дослідження крові у лабораторії "Синево". Телефонуйте – 0-96-210-40-76. Про знижки можна прочитати: http://faqhepatitis.blogspot.com/2012/07/50.html.

Оригінал статті на сайті http://20minut.ua