Календар запису на терапію

Władysław Gazołyszyn - ZnanyLekarz.pl

Події в Україні та за кордоном

Мова сайту
Як впоратися зі страхом втратити роботу

Як впоратися зі страхом втратити роботуВтрата роботи чи навіть можливість такої втрати у нинішні дні стає стресом для багатьох. І найбільше переживають з цього приводу ті, хто зробив професійну діяльність чи не єдиним сенсом свого життя.

Однак не лише на роботі людина може себе реалізувати, каже тернопільський психоаналітик Владислав Газолишин.

— Загроза втратити своє робоче місце стає сильним стресом саме через те, що робота дає багатьом людям можливість знайти свою ідентичність - своє Я, відповісти на питання "хто я є у цьому житті?", - пояснює пан Газолишин. - Професійна діяльність - це один зі способів повноцінного включення людини у життя.

Справжні професіонали своєї справи просто не мислять себе окремо від своєї роботи, вона стає для них сенсом життя. Тому навіть загроза залишитися без роботи викликає у таких людей велику тривогу. А втрату роботи така людина переживатиме дуже важко, це стає для неї неабиякою психологічною травмою. Саме з тієї причини, що із втратою роботи трудоголік втрачає самоідентифікацію.

Тому, аби уникнути стресу, психотерапевт радить згадати про те, що робота - це не єдиний спосіб знайти себе у житті.

— Так, людина може дуже добре реалізовувати себе у професійній діяльності, - продовжує пан Владислав. - Але при цьому не потрібно забувати, що й поза роботою у неї завжди залишаються й інші соціальні ролі - батька чи матері, сина чи доньки, чоловіка чи дружини. І якщо вже сталося так, що працівник втратив роботу, він має шанс краще реалізувати себе у ролі чоловіка, батька чи сина. Саме в родині - той ресурс, який допоможе відновити сили, пережити неприємну ситуацію і в майбутньому знайти нову роботу.

Тож дуже важливо, каже психоаналітик, щоб рідні із розумінням поставились до того, що хтось із їхньої сім'ї, ймовірно, може залишитись без роботи.

— Якщо людина буде впевнена, що рідні не перестануть її любити, що її підтримають, що вона й далі залишиться важливою для сім'ї, то втрату роботи переживе легше, - наголошує пан Газолишин. - І навпаки, коли вона відчуватиме тиск із боку сім'ї, буде чути від рідних постійні докори, то отримає подвійну втрату самоідентифікації - не тільки у професійній сфері, а й у родині.

Якщо ж самостійно впоратися зі стресом, викликаним втратою роботи, не вдається, то варто звертатися за допомогою до професіоналів-психологів.

- Найчастіше, до речі, до нас зараз звертаються не ті, хто вже втратив роботу, а ті, хто працює, але не має гарантій, що у час кризи зможе зберегти своє робоче місце, - підсумовує Владислав Газолишин. - Є спеціальні тренінги, де людям допомагають впоратися з їхньою тривогою. Адже часто подібний страх важко озвучити навіть перед рідними, а замовчувати його у жодному разі не треба.

Оригінал статті на сайті http://20minut.ua