Календар запису на терапію

Władysław Gazołyszyn - ZnanyLekarz.pl

Події в Україні та за кордоном

Мова сайту
Чому одні можуть відмовитися, а інші — ні?

Cтрах за своє життя і здоров’я може вплинути так, що людина назавжди змінює меню, вважає психолог “Психосоматичного центру” Владислав Газолишин. А ще відмовляються від деяких продуктів прихильники якогось вчення чи віри або люди певного психологічного типу.

— Часто змінюють спосіб харчування, щоб, наприклад, не зашкодити серцю і судинам, після сильного потрясіння, — каже Владислав Газолишин. — Скажімо, коли від інфаркту чи інсульту помирає родич. Тоді його близькі починають активно обмежувати себе у всьому, що хоч якось може спричинити хворобу. Ще люди міняють харчування, коли стають прихильниками певної віри чи вчення. І зрештою — коли самі пропагують здоровий спосіб життя, наприклад, приватно надають медичні послуги. Відмовляючись від цукру, солі, м’яса чи смальцю і тим самим позбавляючи себе звичних смакових насолод, ми хочемо отримати від життя певну нагороду, зазначає психолог. Ми щиро переконані, що в результаті обмежень не матимемо зайвої ваги, атеросклерозу, зменшимо ризик захворіти на цукровий діабет чи астму, зрештою, продовжимо собі життя.
— Страх смерті є найсильнішим мотивом, який спонукає відмовлятися від певної їжі для свого ж здоров’я, і це природно для всіх, — пояснює Владислав Газолишин. — Проте є люди, які мають підвищений страх перед старістю і смертю. Закладено це на генному рівні. Такі люди належать до певного психологічного типу. Їм дуже важливо справляти гарне враження на оточуючих, привабливо виглядати, довше залишатися молодими. На їхню думку чимало інформації “потрапляє” в організм через рот. Відтак їм не байдуже, що вони їдять і які наслідки це матиме. Спроби змінити своє харчування роблять багато людей, проте не всім вдається дотримуватися нових “правил” постійно. Одні списують невдачу на відсутність сили волі, інші — що не змогли обійтися без певних продуктів. — Швидше за все, насправді люди не хочуть змінювати звичний спосіб життя, а спроби роблять для оточуючих, — зазначає психолог. — Просто люди ще не зрозуміли, наскільки небезпечно зловживати певною їжею. І лише реальна загроза хвороб і смерті спонукає змінити меню на користь здоров’ю. Водночас, хворі люди, яким дієта справді допомогла б суттєво покращити здоров’я, не хочуть змінювати звичний спосіб життя, бо, зі слів В.Газолишина, бояться визнати, що вони хворі.
Оригінал статті на сайті http://20minut.ua