Календар запису на терапію

Władysław Gazołyszyn - ZnanyLekarz.pl

Події в Україні та за кордоном

Мова сайту
Звідки береться брехня у сім’ї, розповідає тернопільський психоаналітик

Звідки береться брехня у сім’ї

Чоловіча та жіноча брехня мають як спільні, так і відмінні причини. Чоловіки здебільшого брешуть, щоб себе захистити, жінки - через почуття самотності.

Про те, звідки береться брехливість у сім'ї, як із цим жити і як не втрачати довіру до партнера на прикладах зі своєї лікарської практики розповідає тернопільський психотерапевт Владислав Газолишин.

Довіра, безпека і захист

Перш ніж говорити про брехню, варто ще раз задуматись, що означає довіра, каже пан Владислав.

— Словом "довіра" ми оперуємо дуже часто, але до кінця його не розуміємо. В інших мовах - наприклад, німецькій, англійській, це слово складається з двох частин, що означають власне "довіра", а також "безпека". Варто розуміти, що поняття безпеки включає в себе і захист, - пояснює психотерапевт. - Тобто якщо я тобі довіряю, то я доручаю тобі свою безпеку, ти мене захищаєш.

Довіра завжди передбачає двосторонні стосунки, вона не може бути однобокою - коли тільки один із партнерів довіряє іншому. Це є свого роду інвестиція: коли одна людина інвестує в іншу свої сподівання та переживання.

Безумовно, довіра пов'язана з мораллю, ці два поняття стоять поряд, додає він. Часом кажуть, що мораль - це найкоротший шлях до щастя. Мораль - "релігія" між двома людьми, правила їхньої поведінки, які є важливими для них двох, які вони цінують, на які опираються. Це - правила, за якими розвиваються стосунки: довіра, безпека, захист, мораль. Це речі, на основі яких формується відчуття спільності.

 

"Я не витримую її довіри"

Часто коли один у сім' починає брехати, інший не бачить жодних причин для цієї брехні. Як приклад пан Газолишин наводить випадок зі своєї практики: двоє молодих людей, які кохали один одного, вирішили жити разом. І за якийсь час дівчина помітила, що її молодий чоловік почав брехати. Причому, практично без потреби, у будь-яких дрібницях - де був, що робив, чому спізнився. Пара почала сваритися. Врешті, дівчина вирішила розійтися з ним.

— Молодий чоловік важко переживав, намагався покінчити з собою, на щастя, життя йому врятували, - розповідає психотерапевт. - І от коли я почав з ним говорити, то почув таке: "Я не витримую того навантаження, яке на себе взяв. Я не можу відповідати за свою дівчину, я не витримую її довіри, бо її довіра занадто сильна. Вона покладає на мене занадто великі сподівання, хоче створити зі мною сім'ю, хоче мати зі мною дітей. А я бачу, що в цьому житті сам собі не можу дати ради. А тут ще й відповідати за іншу людину... ".

Тому брехня, у розумінні цього хлопця, була способом захистити себе. Він брехав не для того, щоб мати з цього якусь користь, а просто захищався.

Збрехати, щоб заспокоїти

Часто люди брешуть, бо намагаються заспокоїти того, з ким живуть. Їм здається, що, дізнавшись правду, партнер буде дуже переживати. Тому вважають за краще обманути.

— Але це також пов'язано з довірою, - підкреслює пан Газолишин. - Чоловік думає, що якщо жінка, дізнавшись правду, буде дуже хвилюватися, то втратить довіру до нього. З'являється страх: "Я ненадійний". Це, до речі, один із найбільших чоловічих страхів.

Чоловік, пояснює психолог, дуже боїться, що жінка перестане йому довіряти, побачить, що на нього не можна покластися. Це означатиме, що він - не мужчина, не чоловік - бо він ненадійний. І тому цю надійність треба собі придумати, треба справити враження надійного, а значить, треба збрехати.

Збрехати, щоб "тримати марку"

— Пригадую, у період минулої кризи, в 1996-97 роках, було багато випадків, коли люди дуже швидко втрачали свій бізнес, - продовжує психоаналітик. - Але змушені були й надалі складати враження про себе як про успішних людей. Це їм давалося дуже важко, але для них, особливо для чоловіків, було дуже важливо видаватися успішними, "тримати марку". І для цього доводилось брехати, був потрібен зовнішній антураж - машина, прикраси, дорогі годинники чи костюми, які нібито вказують на успіх.

А насправді така людина абсолютно порожня, всередині неї нічого нема. У психології навіть є таке поняття - "інфляція Я", коли "Я" виснажується через брехливість. У чоловіків - це прямий шлях до депресії. Розвивається так звана екзистенційна депресія, можуть з'являтися навіть думки про самогубство, бо чоловік себе виснажив, він кругом оббрехався.

- Так було і в наведеному вище прикладі молодої сім'ї, - додає психотерапевт. - Та дівчина постійно ловила свого хлопця на брехні, а він її насправді дуже любив. І через таку "інфляцію Я" втратив зміст у житті.

Тож брехня - це бажання людини справляти враження того, кого насправді нема. І якщо чоловіка, який сам повірив у свою брехню, раптом викриють, то йому здається, що він перестав існувати. Адже придуманий образ зник, а той, який є насправді, - йому не підходить. Брехуни часто придумують собі інший образ саме через те, що не хочуть себе сприймати такими, які вони є насправді. Себе справжнього така людина соромиться, а придуманий образ виставляє напоказ і дуже хоче переконати інших людей, що цей придуманий образ і є справжній. І часто іншим нічого не залишається, як погодитися на це.

"Інакше я від тебе піду"

Часто брехня всередині сім'ї з'являється не тільки в молодих, а й у старших сім'ях, коли подружжю вже за сорок.

— Нещодавно на консультацію приходила пара зрілих людей, - наводить ще один приклад Владислав Газолишин. - Все життя у них в сім'ї були не найкращі стосунки, але вони жили разом заради дітей. І ось зараз жінка все частіше почала наполягати на тому, щоб чоловік її не обманював. А чоловік відповідає на це так: "В такому разі я тебе залишу, я від тебе піду". У нього є ще одна, паралельна сім'я, є свій бізнес, свої гроші. І будь-який тиск із боку дружини є небезпечний, бо він каже: "Я утримую сім'ю, і маю право вести себе так, як я хочу. Я тебе не ображаю, але ти маєш дозволяти мені вести себе так, як мені підходить. Інакше я тебе залишу". Тому жінка змушена миритися з тим, що чоловіка по два дні не буває вдома, чи його десь бачили з іншою - Тернопіль же місто невеличке, і всі чутки швидко поширюються...

Тому буває, що єдиний вихід для жінки - це приймати брехню чоловіка, щоб не руйнувати стосунків. Нехай ці стосунки вже не приносять обом такого задоволення, як раніше, але вони залишаються. Часом - про людське око, для того, щоб сім'я не розпалася. Часом - для того, щоб не травмувати дітей.

Жінка бреше, бо самотня

Жіноча брехня трохи відрізняється від чоловічої, хоча часто жінки обманюють чоловіків теж через почуття власної неповноцінності. Жінка відчуває, що в неї немає чогось із того, що є в її подруг, а вона хоче жити таким життям, як вони. І жіноча фантазія може так розгулятися, що вони придумують собі цілі серіали, ціле придумане життя. Для жінок брехня - це більше творчий процес, в якому вона себе реалізує. Жіноча брехня більше безкорисна. Якщо чоловік бреше, щоб мати з того якусь вигоду, то жінка просто любить фантазувати і жити придуманим життям.

- Дуже часто жіноча брехливість може свідчити про те, що вона почуває себе самотньою і беззахисною, не може довіритись чоловікові, розказати йому про свої думки та фантазії, про те, чим живе, - каже лікар. - Тому їй доводиться його обманювати.

Але якщо такої дрібної брехні є дуже багато, в партнера, природно, можуть виникнути сумніви у щирості їхніх стосунків загалом - чи взагалі ще залишилися між ними якісь почуття. В такому разі не треба боятися з'ясувати ці питання, радить психотерапевт.

— І, можливо, прочитавши цей матеріал, котрийсь чоловік задумається: "А може дійсно, моя жінка дуже самотня, і саме тому так себе веде? Може, я мало уваги їй приділяю, мало з нею говорю, я вже забув, коли востаннє запитував, про що вона думає, що їй снилося, про що вона переживає". Адже мало перейматися, що їсти чи в що вдягнутися - про душу треба думати, - наголошує пан Газолишин. - А люди часто бояться зізнаватися навіть самим собі в тому, що вони самотні, а тим паче говорити про це партнерові. Хоча, щоб побороти цю самотність, потрібно докласти не так вже й багато зусиль. Зараз ми можемо почати боротися за виживання, але забути про свої почуття. А вони можуть зникнути, якщо зникає довіра. А довіра зникає саме через брехливість.

Дуже часто брехня починається з найкращих намірів - наприклад, чоловік хоче зробити жінці подарунок. Він робить це специфічно - бере кредит у банку. Проходить час, доводиться платити. А грошей нема. Приходить лист із банку, чоловіка "застукали", і жінка йому дорікає: "Що ж ти мені брешеш? Може, ти це робив вже не один раз? Як далі тобі вірити?". А про те, що це було зроблено з найкращих міркувань, ніхто вже й не говорить.

Кожна брехня має причину

Тож більше потрібно говорити про почуття, більше спілкуватися, більше довіряти один одному, нагадує психолог. Потрібно розуміти, що кожна дрібна брехня має свою причину.

- І якщо в сім'ї є мораль, про яку я говорив вище, і довіра, то ці випадки дрібної брехні не будуть розростатися у глобальну проблему. Коли ж моралі у сім'ї немає, психологи говорять про так звані аморальні сім'ї, - продовдує пан Владислав. - Обоє з подружжя обманюють один одного, проте можуть залишатися разом з різних причин: можливо, в чоловіка є гроші, або ж у жінки багатий батько. І найбільшою проблемою таких двох людей стає те, що вони починають брехню приймати за правду і живуть у тому вигаданому світі. А по суті вони живуть у порожнечі, їх ніщо не зв'язує. Вони постійно сваряться, накопичуючи образи та злість, бо до кінця так і не можуть всього виказати один одному. Аморальна, "хвора" сім'я укладає свого роду контракт: ти мусиш повірити в мою брехню - тоді я повірю в твою. Довіри в такій сім'ї немає, а натомість є таке відчуття, ніби ти йдеш по грунту, який може в будь-який момент обвалитися. Як у тайзі: йдеш-йдеш, ніби твердо, а тут - раз, і провалився по пояс. Так і тут: довіряти не можна, бо там може бути западня.

"Хвороби сорому"

Небезпека і в тому, що діти в таких сім'ях виростають такі самі, з дитинства навчені брехати. Дуже часто ознакою того, що в сім'ї немає довіри, є діти, які часто крадуть. Причому крадуть так, щоб їх зловили. Це їхнє підсвідоме бажання відкрити ту брехливість і несправжність, яку вони бачать вдома, і щоб мамі з татом стало соромно.

- Сором - дуже важке почуття, це ознака брехливості, несправжності, він важко переживається і провокує багато специфічних хвороб, - розповідає психотерапевт. - Наприклад, псоріаз - це "хвороба сорому". Або ж розлади у сексуальному житті. Хоча жінки можуть краще приховувати свою холодність - вони прикидаються, імітуючи оргазм, у повсякденному житті користуються яскравою косметикою. І найчастіше ці хвороби сорому проявляються саме в дітей батьків-брехунів. Зазвичай це недовірливі, озлоблені люди, а в крайніх проявах - психопати, злочинці, налаштовані проти людства без докорів сумління. А починається все з сім'ї, у якій вони росли, сім'ї без довіри і моралі, де все було перевернене з ніг на голову і брехню приймали за правду.

Оригінал статті на сайті http://20minut.ua