Календар запису на терапію

Władysław Gazołyszyn - ZnanyLekarz.pl

Події в Україні та за кордоном

Мова сайту
Як позбутися страху за допомогою гри в піску, розповідає тернопільський психотерапевт

Як позбутися страху за допомогою гри в піску

Переживання, які важко описати словами, часом легше просто... показати, граючись іграшками в пісочниці. Таким чином людина наче "викладає" свою проблему назовні - на пісок. Дивиться на неї збоку, вивчає і врешті знаходить спосіб її вирішити.

Метод піскової терапії зараз переживає нове життя, розповідає тернопільський психолог і психотерапевт Владислав Газолишин (37 р.). Метод був розроблений в Англії для лікування дітей із затримкою у розвитку. Нині така терапія виявилася ефективною для лікування не тільки дітей, а й дорослих, котрі відчули на собі вплив кризи.

Коли словами не розкажеш

- Зараз усе більше людей звертається за допомогою до психотерапевтів при кризових ситуаціях у сім'ї, - розповідає пан Владислав. - Приміром, люди, які повертаються з-за кордону і не знаходять тут роботи. Через це з'являються негаразди в сім'ї. Люди починають задумуватися: жити разом чи розійтися? Чи, поки ще молоді, спробувати створити нову сім'ю? Через те, що батьки не можуть порозумітися, починають хворіти й діти.

 

Дуже часто причини тих проблем, які турбують людину зараз, закладені дуже глибоко, ще до першого року життя. Це - важкі пологи, важка вагітність матері, нестабільне виховання, неповна сім'я чи хвороби батьків. Пам'ять про ці ранні дитячі страхи залишається в організмі на рівні м'язів, клітин, кісток чи суглобів. Це так звана пам'ять тіла. А коли в житті вже дорослої людини стається криза - психологічна чи економічна - ця пам'ять прокидається. І дорослий настільки глибоко переживає, наче знову повертається у ту давню, травматичну для нього ситуацію.

- І оскільки в тому віці - до року - дитина ще не користувалася мовою і не могла розказати, що її болить, то дуже часто в людей є такі страждання, які вони й зараз не можуть передати словами, - пояснює психотерапевт. - Людина відчуває, що її щось мучить, щось із нею робиться, але що саме - пояснити не може. Бо слова тут не підходять. Адже ця проблема з'явилася раніше, аніж мова.

Тому піскову терапію ще називають превербальною, довербальною (до засвоєння мови, - прим. ред.) терапією. Аби впоратися із тими превербальними дитячими переживаннями, їх треба підняти і перевести на вербальний рівень - на рівень мови, на рівень дорослого. Адже дорослий набагато швидше і легше долає дитячі страхи.

- Коли вдається це зробити, то люди доволі часто в результаті такої терапії кардинально змінюють своє життя, - каже пан Газолишин. - Це є терапія, яка змінює долю людини. Бо та починає по-іншому, серйозно і по-дорослому ставитися до свого життя.

Впоралась із панікою

Показовим прикладом, як працює цей метод, є випадок із молодою тернополянкою, яка лікувалася у Владислава Газолишина рік тому.

- Жінка поїхала за кордон. Спершу працювала посудомийкою і прибиральницею, аж поки її господарі не побачили, що їй можна доручити складнішу роботу, - розповідає психотерапевт. - Вона робить кар'єру і в 21 рік починає керувати там рестораном. Це для неї величезний успіх. Із цього приводу вона влаштовує вечірку для друзів. Але виходить на вулицю - і раптом із нею стається панічна атака. Нападає такий сильний страх, що жінка розуміє - сама додому вона повернутися не зможе, потрібно телефонувати, аби хтось по неї вийшов.

Панічна атака, пояснює психолог, це стан, коли людина боїться залишатися сама. Її заливає піт, серце б'ється, в голові - маса тривоги і страхів, що вона зараз помре просто на цьому місці. Логіка при цьому не працює зовсім.

Жінка довго лікувалася, спробувала різні методики, однак панічні напади не минали. А минулого літа, приїхавши у Тернопіль, прийшла на піскову терапію.

- І з'ясувалося, що переживання, які її мучили останнім часом, насправді зародилися ще в ранньому дитинстві, - розповідає пан Газолишин. - Мати народила її дуже рано. Була нервова, не знала, як ставитися до дитини. Бувало, накривала її подушкою, а сама йшла до іншої кімнати, бо не могла чути дитячого плачу. Важко навіть уявити собі ту дитинку, яка захлиналася, задихалася від страху, коли її залишали саму. І зараз, у дорослому віці, ці панічні атаки виглядали подібно: жінка задихалася, їй не вистачало повітря.

Піскова терапія зробила можливим повернення назад, у раннє дитинство. Доросла жінка ще раз пережила той страх і біль - і впоралася з ним. Їй стало легше. Вона вже змогла сама ходити вулицею, їздити у транспорті. Зараз їй 32, вона повернулася на роботу за кордоном. Періодично телефонує своєму психотерапевтові і каже, що нападів паніки від часу закінчення лікування більше не було.

Лікувати хворе і не зачепити здорового

Сам метод піскової терапії збоку виглядає доволі просто. У кабінеті психотерапевта стоїть ящик із піском, у шафі поруч - багато іграшок. Пацієнту пропонують не розповідати про свою проблему, а викласти її в ящику за допомогою цих дрібних предметів.

- Ящик, пісок - це такі, здавалось би, прості речі, які ми бачимо щодня, - додає пан Владислав. - Але це - речі, принесені з вулиці в кімнату. З природного середовища - в штучно створені умови в кабінеті психотерапевта. І коли людина чомусь вчиться у цьому кабінеті, вона проектує свої проблеми туди, в пісочницю, назовні. Тобто ти можеш ті свої страхи з себе витягнути, помістити в якесь певне місце, окреме від тебе. А тоді вже збоку спробувати їх вивчити.

Може виникнути думка, що таку пісочницю може зробити собі вдома кожен. Адже неважко взяти ящик, насипати піску, назбирати іграшок.

- Однак це не зовсім так, - зауважує пан Владислав. - Скрипка теж начебто не дуже складний інструмент. Але для того, щоб навчитися добре на ній грати, треба затратити роки, а то й десятиліття. Так і тут.

Суть лікування полягає в тому, щоб психолог міг пояснити людині, що з нею робиться. Лише тоді й починається терапія. Коли людина викладе іграшки на пісок - це лише перша частина роботи. Далі потрібен діалог між цими предметами. Наприклад, іграшка-страх має поговорити з якоюсь дорослою частиною - щоб вони спробували домовитися, помиритися, щось побороти. Суть терапії полягає в тому, аби побачити патологію і лікувати саме те, що хворе. І в жодному випадку не зачепити тієї здорової частинки душі, яку потрібно вирощувати і зміцнювати.

Довідка

Навчальну групу для вивчення методу піскової терапії набирають 23-24 травня. На безкоштовне пробне заняття запрошують усіх охочих. Заняття розпочнуться в суботу, 23 травня, о 9.00 за адресою: вул. Танцорова, 51 (Будинок профспілок, кабінет психологічної допомоги). Контактний телефон — 52-73-26

Оригінал статті на сайті http://20minut.ua